Instytut Sztuk Wizualnych

SZTUKI PLASTYCZNE

Kierunek Sztuki plastyczne, studia I stopnia opiera się na wszechstronnym kształceniu artystycznym w obszarze sztuk plastycznych i prowadzi do uzyskania wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie stosowania różnorodnych mediów artystycznych, w tym tradycyjnych form wypowiedzi jak: malarstwo, rysunek, grafika warsztatowa, rzeźba, ale i opartych o współczesne techniki i technologie, jak: fotografia, multimedia, intermedia czy grafika projektowa. Uzupełnienie programu stanowią przedmioty z zakresu teorii, historii sztuki, sztuki współczesnej oraz zajęcia dotyczące animacji kultury wizualnej, których celem jest nabycie szerszej perspektywy poznawczej, rozwój postawy kreatywnej, otwartej na nowe wyzwania stawiane przed twórcami sztuki i podejmowania różnorakich ról związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie jako twórca. Program daje szansę na poszerzenie kompetencji w obszarach ułatwiających funkcjonowanie artyście na rynku pracy, w zawodach m.in. o istotnym znaczeniu dla rozwoju przemysłów kreatywnych regionu świętokrzyskiego, jak grafika projektowa, media cyfrowe.

Szeroki wachlarz możliwości oferowanych w ramach poszczególnych pracowni Instytutu Sztuk Wizualnych, indywidualne podejście do studenta wynikające z charakteru studiów pozwala na obranie przez niego własnej drogi w oparciu o naturalne predyspozycje twórcze, zainteresowania już po II semestrze. Kształcenie w ramach obieralnych bloków: „Kreacje twórcze”, „Projektowanie grafiki reklamowej”, „Media cyfrowe” daje możliwość uzyskania wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w konkretnych obszarach sztuk plastycznych, służących przyszłej pracy artystycznej bądź projektowej. Dyplom licencjacki stanowiący dzieło plastyczne zrealizowane w ramach Licencjackiej pracowni artystycznej, Licencjackiej pracowni fakultatywnej oraz praca teoretyczna będąca samodzielnym opracowaniem wybranego zagadnienia badawczego właściwego sztukom plastycznym prowadzi do zamknięcia kształcenia na pierwszym poziomie studiów, potwierdzenia uzyskanych efektów uczenia się i dowodzi wszechstronnego wykształcenia plastycznego.

Cele kształcenia:
– przygotowanie do wszechstronnej, samodzielnej pracy artystycznej w obszarze sztuk plastycznych w oparciu o efekty kształcenia z uwzględnieniem indywidualnych zainteresowań studenta,
– kształcenie umiejętności samodzielnego poszukiwania nowych form, środków wyrazu i mediów, umożliwiające posługiwanie się interdyscyplinarnym językiem współczesności i przyszłości,
– rozwijanie umiejętności posługiwania się tradycyjnymi i współczesnymi mediami artystycznymi,
– zdobycie ogólnej wiedzy teoretycznej z zakresu historii sztuki, sztuki współczesnej,
– przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze i sztuce na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Sylwetka absolwenta:
Absolwent posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne wykwalifikowanego plastyka – twórcy oraz uczestnika i organizatora kultury współczesnej. Potrafi realizować i upowszechniać różnorodne postaci przekazów zarówno w obszarze mediów klasycznych tj. z zakresu: malarstwa, rysunku, grafiki warsztatowej i rzeźby oraz nowych mediów, jak: fotografia, intermedia, multimedia, działania interaktywne. Przygotowany jest do twórczej pracy zawodowej w instytucjach kultury i sztuki, mass-mediach, strukturach promocyjnych i reklamowych jak i samodzielnej pracy artystycznej na bazie własnych zainteresowań, predyspozycji, wypracowanego warsztatu plastycznego. Zna język obcy na poziomie biegłości B2. Przygotowany jest do kontynuowania studiów artystycznych na poziomie magisterskim.

Absolwent kończący kształcenie w ramach bloku „Kreacje twórcze” jest interdyscyplinarnym twórcą potrafiącym realizować wypowiedzi plastyczne w obrębie indywidualnych zainteresowań, predyspozycji. Posiada dodatkową wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie posługiwania się warsztatem, technologiami plastycznymi.

Absolwent kończący kształcenie w ramach bloku „Projektowanie grafiki reklamowej” jest twórcą – projektantem różnego typu przekazów reklamowych i medialnych. To osoba zdolna do podjęcia pracy w studiach grafiki reklamowej, wydawniczej, mass-mediach.

Absolwent kończący kształcenie w ramach bloku „Media cyfrowe” jest twórcą – projektantem różnego typu przekazów multimedialnych, w tym animacji komputerowych, grafiki animacyjnej i filmów wideo. To osoba zdolna do pracy w studiach i zespołach interaktywnych, mass mediach.

Możliwości kontynuacji kształcenia:
Absolwent ma możliwość kontynuacji edukacji na studiach drugiego stopnia (magisterskich uzupełniających) na kierunku Sztuki plastyczne macierzystej uczelni, a także podjąć studia magisterskie uzupełniające na kierunkach artystycznych, projektowych w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki w innych uczelniach prowadzących tego typu studia. Absolwent może poszerzać swoje wykształcenie na studiach podyplomowych z dziedziny sztuk plastycznych, ale i innych, w tym podejmować pedagogiczne studia kwalifikacyjne do nauczania w szkole podstawowej.

Kierunek Sztuki plastyczne, studia II stopnia opiera się na wszechstronnym kształceniu artystycznym w obszarze sztuk plastycznych i prowadzi do pogłębienia wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie stosowania różnorodnych mediów artystycznych do wyrażania własnych koncepcji. Skoncentrowanie programu na zasadniczych kierunkach rozwoju sztuk plastycznych, jej mediów klasycznych i współczesnych pozwala na uzyskanie pełnych zdolności do posługiwania się złożonym, interdyscyplinarnym językiem plastycznym, elastycznego poruszania się pomiędzy dyscyplinami działalności twórczej. Kształcenie w ramach bloku przedmiotów kierunkowych oraz fakultatywnych obejmujących fundamentalne dla sztuki media bazuje na uczeniu posługiwania się mediami plastycznymi, ich elastycznego stosowania w zależności od potrzeb, posiadanych możliwości oraz wzajemnego łączenia, celem prowadzenia niezależnej pracy twórczej. Kontynuacja kształcenia teoretycznego, bezpośrednio nawiązującego do aktualnej problematyki sztuk plastycznych, a zwłaszcza poszukiwania współczesnych kontekstów historycznych, estetycznych, społecznych i kulturowych prowadzi do wykształcenia świadomej postawy twórczej, o szerokich horyzontach myślowych, zdolnej do prowadzenia wielowymiarowej działalności twórczej. Program daje szansę na uzyskanie kompetencji w obszarach ułatwiających funkcjonowanie artyście na rynku pracy, w zawodach m.in. o istotnym znaczeniu dla rozwoju przemysłów kreatywnych regionu świętokrzyskiego, jak grafika projektowa, wzornictwo oraz multimedia.

Szeroki wachlarz możliwości oferowanych w ramach poszczególnych pracowni Instytutu Sztuk Wizualnych, indywidualne podejście do studenta wynikające z bezpośredniego kontaktu z prowadzącymi zajęcia pozwala na obranie przez niego własnej drogi już po II semestrze. Bloki obieralnych przedmiotów zebrane w cztery grupy: „Kreacje artystyczne”, „Projektowanie grafiki wydawniczej”, „Projektowanie form użytkowych” i „Projektowanie multimedialne” dają możliwość zawężenia kształcenia do obszarów najbardziej istotnych dla studenta, zgodnych z jego zainteresowaniami, możliwościami twórczymi, skonkretyzowania jego ścieżki rozwoju w kierunku artystycznym, bądź projektowym. Dyplom magisterski realizowany od II semestru studiów stanowi dzieło plastyczne powstałe w ramach Magisterskiej pracowni artystycznej, Magisterskiej pracowni fakultatywnej wraz z towarzyszącym mu opracowaniem teoretycznym problemu badawczego, związanego z obszarem sztuk plastycznych. Realizacja dyplomowa wynika z indywidualnych pasji artystycznych dyplomanta, jego indywidualnych predyspozycji, możliwości ekspresyjnych, intelektualnych i bezpośrednio ukazuje osiągnięte przez niego efekty uczenia się w zakresie wiedzy teoretycznej i praktycznej, umiejętności realizacji i kreacji prac plastycznych, umiejętności stosowania technik i technologii plastycznych, umiejętności publicznego prezentowania własnych dokonań twórczych, kompetencji do bycia samodzielnym, autonomicznym twórcą.

Cele kształcenia:
– nabycie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych do pełnej, samodzielnej pracy artystycznej, naukowej, zawodowej w oparciu o efekty uczenia się z uwzględnieniem indywidualnych zainteresowań studenta,
– nabycie umiejętności świadomego, samodzielnego poszukiwania nowych form, środków wyrazu w obszarze klasycznych i współczesnych mediów wizualnych, umożliwiające posługiwanie się interdyscyplinarnym językiem współczesności i przyszłości,
– rozwijanie umiejętności pełnego posługiwania się technologiami stosowanymi w różnego typu przekazach artystycznych,
– pogłębienie ogólnej wiedzy humanistycznej ze szczególnym uwzględnieniem historii i teorii sztuki.

Sylwetka absolwenta:
Absolwent posiada wiedzę, umiejętności, kompetencje społeczne wszechstronnego artysty, aktywnego twórcy w zakresie sztuk wizualnych oraz uczestnika i organizatora kultury współczesnej. Potrafi realizować i upowszechniać złożone pod względem formy i treści kreacje wizualne i multimedialne. Przygotowany jest do do pełnienia społecznej funkcji artysty plastyka – absolwenta kierunku artystycznego, prowadzenia samodzielnej działalności twórczej, podjęcia pracy zawodowej w instytucjach kultury i sztuki, ośrodkach upowszechniania kultury wizualnej, mass-mediach, strukturach promocyjnych i reklamowych, zespołach projektowych.

Absolwent kończący kształcenie w ramach bloku przedmiotów „Kreacje artystyczne” jest interdyscyplinarnym artystą potrafiącym realizować wypowiedzi plastyczne w obrębie indywidualnych zainteresowań, predyspozycji. Posiada dodatkową wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie posługiwania się złożonym, interdyscyplinarnym językiem plastycznym, zdolnym do twórczego i swobodnego łączenia mediów, technik i technologii. To osoba zdolna do podjęcia niezależnej działalności artystycznej w wybranym przez siebie obszarze sztuk plastycznych, współpracy z instytucjami upowszechniania kultury i sztuki.

Absolwent kończący kształcenie w ramach bloku przedmiotów „Projektowanie grafiki wydawniczej” jest artystą – projektantem opraw graficznych różnorodnych publikacji drukowanych i cyfrowych, w tym wydawnictw zwartych, periodyków czasowych, ilustracji książkowych i prasowych, plakatów. To osoba zdolna do podjęcia pracy w studiach projektowych, agencjach wydawniczych, szeroko pojętych mass mediach.

Absolwent kończący kształcenie w ramach bloku przedmiotów „Projektowanie form użytkowych” jest artystą – projektantem tworzącym różnorodne produkty funkcjonalne, w tym tekstylia użytkowe, potrafiącym być odpowiedzialnym za proces powstania projektu od momentu kreowania koncepcji, do jego pełnego modelowania i prototypowania. To osoba zdolna do podjęcia pracy w studiach i zespołach projektowych, zakładach produkcyjnych.

Absolwent kończący kształcenie w ramach bloku przedmiotów „Projektowanie multimedialne” jest artystą – projektantem tworzącym wszelkiego rodzaju przekazy multimedialne, przede wszystkim interfejsy stron internetowych, aplikacji mobilnych, grafikę internetową, animacje komputerowe i grafikę animacyjną filmy wideo. To osoba zdolna do podjęcia pracy w studiach i agencjach interaktywnych, filmowych, graficznych.

Możliwości kontynuacji kształcenia:
Absolwent może kontynuować kształcenie na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich) w dyscyplinie Sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki w jednostkach posiadających tego typu uprawnienie, samodzielnie występować o nadanie stopnia doktora sztuki we wskazanej dyscyplinie do jednostek posiadających takie uprawnienie. Absolwent może poszerzać swoje wykształcenie na studiach podyplomowych z dziedziny sztuk plastycznych, ale i innych, w tym podejmować pedagogiczne studia kwalifikacyjne do nauczania w szkole.

Kontakt

Moderator strony:
tel: 41 349 66 67
E-mail:damian.szabra@ujk.edu.pl

Dziekanat
41 349 66 66
41 349 66 84
41 349 66 86

Kilka słów o UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest jednym z 16 uniwersytetów państwowych w Polsce, jedynym w województwie świętokrzyskim.

Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych.